DRUKUJ
2019-07-09

Środowiskowy Dom Samopomocy w Przysiekach

Środowiskowy Dom Samopomocy w Przysiekach jest jednostką organizacyjną Gminy Skołyszyn, utworzoną z dniem 16 grudnia 2005r.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Przysiekach jest ośrodkiem wsparcia dziennego pobytu dla osób z zaburzeniami psychicznymi tj. przewlekle psychicznie chorych, z niepełnosprawnością intelektualną oraz wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych – zwanych „uczestnikami”, które wymagają pomocy do życia w środowisku rodzinnym i społecznym, w szczególności w celu zwiększenia zaradności i samodzielności życiowej, a także ich integracji społecznej.

ŚDS w Przysiekach działa przez 5 dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku, po 8 godzin dziennie – od 7.30 do 15.30.

Podstawą przyjęcia do Domu jest decyzja administracyjna wydana przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Skołyszynie.

 

Cele Środowiskowego Domu Samopomocy w Przysiekach :

  1. Podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia.
  2. Rehabilitacja społeczna.
  3. Integracja społeczna.
  4. Zapewnienie wsparcia i organizacja samopomocy kierowanej do uczestników i ich środowiska.
  5. Umożliwienie rozrywki i rekreacji.
  6. Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa uczestnika.
  7. Rozwój zainteresowań.

Dom świadczy usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i umiejętności społecznych (nauki higieny i dbałości o wygląd zewnętrzny, kulinarny, umiejętności praktycznych, gospodarowania własnymi środkami finansowymi), umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, spędzania czasu wolnego - polegających na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym.

W Domu prowadzona jest terapia zajęciowa (w pracowniach: edukacyjnej, plastycznej, rękodzieła, komputerowo - muzycznej), terapia ruchowa, poradnictwo psychologiczne, praca socjalna, fizjoterapia.

Dom zapewnia pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych, w załatwianiu spraw urzędowych oraz dba o poprawę jakości życia uczestników poprzez współpracę z instytucjami wspierającymi i działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Dąży do integracji uczestników ze zdrowym społeczeństwem poprzez reprezentowanie ich interesów w społeczności lokalnej oraz podejmuje działania zapobiegające wykluczeniu społecznemu osób z zaburzeniami psychicznymi. Organizuje spotkania i imprezy umożliwiając w ten sposób integrację z innymi osobami z niepełnosprawnością, objętymi wsparciem przez inne placówki.


Stanowiska pracownicze:

  1. Kierownik
  2. Starszy pracownik socjalny
  3. Starszy terapeuta – 2 etaty
  4. Terapeuta
  5. Starszy terapeuta zajęciowy - 2 etaty
  6. Główny księgowy
  7. Kierowca-konserwator
  8. Sprzątaczka

 

Umowy zlecenia:

  1. Psycholog
  2. Fizjoterapeuta